Foto van de redactie
Vertrouwen is goed, recherche is beter!
Sinds 2005 voorziet de redactie je van nuttige informatie over je favoriete producten. Onze experts helpen je bij de artikelkeuze en beantwoorden veelgestelde vragen.

Sierafbeelding: Rode achtergrond met afbeeldingen van verschillende producten, waaronder een stoel, een fiets, een mobiele telefoon en een voetbal

Afvalbakombouw beplanten: ideeën voor een groen dak

We laten je zien hoe je het dak van je afvalbakombouw kunt beplanten en vertellen welke planten het beste geschikt zijn.


1. Zo maak je je afvalbakombouw groen

Een beplante afvalbakombouw is veel meer dan alleen een handig scherm voor de kliko. Met een begroeid dak verander je een onooglijk alledaags voorwerp in een echte blikvanger in je tuin of op het erf. De dakbegroeiing van een afvalbakombouw beschermt het hout bovendien tegen weersinvloeden en kan afhankelijk van de beplanting zelfs insecten een leefomgeving bieden.

Infographic: Afvalbakombouw beplanten – tips en ideeën. De afbeelding toont op een witte achtergrond praktische aanwijzingen voor het beplanten van een afvalbakombouw. Onder de grijs gearceerde titel worden eerst drie algemene tips genoemd: een drainagelaag aanbrengen (beschermt tegen wateroverlast), een licht substraat kiezen (ontziet de constructie) en op het gewicht letten en de draagkracht volgens de fabrikant controleren. In het gedeelte "Planten" worden drie geschikte plantensoorten aanbevolen: sedum/vetkruid (ideaal voor zonnige, droge standplaatsen), vetplanten (slaan water op, nauwelijks onderhoud nodig) en sempervivum (robuust, winterhard, decoratieve rozetten). Rechts naast de tekst zijn aquarelillustraties te zien van drie vetplanten: twee kleinere roodgroene rozetten bovenaan en een grotere groene rozet onderaan.

1.1 Voorbereiding: dit heb je nodig

Voordat je begint met beplanten, moet je controleren of het dak van je afvalbakombouw stevig genoeg is om het gewicht van aarde en planten te dragen.

Dit heb je nodig voor het beplanten van je afvalbakombouw:

  • drainagelaag (bijv. hydrokorrels of grind);
  • wortelbeschermingsfolie of -vlies;
  • lichte potgrond of substraat voor extensieve dakbegroeiing;
  • geschikte planten;
  • tuinhandschoenen;
  • snoeischaar;
  • klein schepje of plantenstok;
Tip

Let erop dat het dak van je afvalbakombouw rondom een lichte randverhoging of afwerklijst heeft, zodat de aarde bij regen niet wegspoelt.

1.2 Planten voor je afvalbakombouw

Voor het beplanten van een afvalbakombouw zijn vooral droogtebestendige en lichte planten geschikt, omdat het substraat meestal dun is en de standplaats vaak zonnig. Vooral soorten die ook zonder intensieve verzorging goed groeien en weinig vocht nodig hebben, zijn aan te raden.

Geschikte planten voor de dakbegroeiing van een afvalbakombouw
PlantEigenschappen
Sedum (vetkruid)Zeer droogtebestendig, ideaal voor een extensief groendak, veel kleurvarianten
Sempervivum (huislook)Robuust, winterhard, vormt decoratieve rozetten
VetplantenSlaan water op in het blad, onderhoudsarm, kleurrijke variatie
TijmGeurig keukenkruid, zonnige standplaatsen, laag groeiend
MosplantenIdeaal voor schaduwrijke standplaatsen, natuurlijke uitstraling, zeer licht

Minder geschikt zijn planten met diep wortelwerk of een hoge waterbehoefte: rozen, tomaten, hortensia's of vaste planten met sterk wortelwerk zijn niet geschikt voor de dakbegroeiing van een afvalbakombouw. Ze hebben te veel substraat, water en voedingsstoffen nodig en kunnen de constructie op den duur beschadigen.

Voor je tuinproject:
Productafbeelding van Kokospers, 70 liter
Kokospers, 70 liter
€ 10,70/1kg
€ 53,51
Verkoper: Green_Country
Productafbeelding van BIOVITA ROSENERDE 20 liter
BIOVITA ROSENERDE 20 liter
€ 0,76/1l
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 2
€ 15,17
Gratis bezorging
Verkoper: SuperMerchant
Productafbeelding van Orchideeënmix, substraat, 5 liter
Orchideeënmix, substraat, 5 liter
€ 2,70/1l
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 6
€ 13,51
Gratis bezorging
Verkoper: SuperMerchant
Productafbeelding van Orchideeënmix met potset, 0,65 liter
Orchideeënmix met potset, 0,65 liter
€ 20,75/1l
4,5Gemiddelde beoordeling: 4,5 van 5Aantal beoordelingen: 4
€ 13,49
Gratis bezorging
Verkoper: SuperMerchant
Productafbeelding van BIOVITA Geraniumgrond, 20 liter
BIOVITA Geraniumgrond, 20 liter
€ 0,72/1l
4,8Gemiddelde beoordeling: 4,8 van 5Aantal beoordelingen: 8
€ 14,48
Gratis bezorging
Verkoper: SuperMerchant
Productafbeelding van PRIMAFLORA Tuinieringssubstraat, 10 liter
PRIMAFLORA Tuinieringssubstraat, 10 liter
€ 2,35/1l
€ 23,54
Gratis bezorging
Verkoper: Schnaeppchen-Schuppen
Productafbeelding van Zaagselbodembedekking met kokosvezels, 5 liter
Zaagselbodembedekking met kokosvezels, 5 liter
€ 2,30/1l
4,8Gemiddelde beoordeling: 4,8 van 5Aantal beoordelingen: 49
€ 11,49
Gratis bezorging
Verkoper: SuperMerchant
Productafbeelding van Potgrond OR BRUN OBRTPLAN35N 35 liter
Potgrond OR BRUN OBRTPLAN35N 35 liter
€ 2,29/1l
€ 79,98
Gratis bezorging
Verkoper: Shopyourproduct
Productafbeelding van Rašelina, 10 liter, AGRO
Rašelina, 10 liter, AGRO
€ 0,62/1kg
€ 4,62
Verkoper: EFIGlobalStoreDE
Productafbeelding van Hamann Actiepotgrond, 40 liter
Hamann Actiepotgrond, 40 liter
€ 0,33/1kg
3,9Gemiddelde beoordeling: 3,9 van 5Aantal beoordelingen: 8
€ 4,95
Verkoper: bauschnell
Productafbeelding van Tuinbloemgrond, productief, 50 liter
Tuinbloemgrond, productief, 50 liter
€ 0,50/1l
€ 25,04
Gratis bezorging
Verkoper: DomoDomo
Productafbeelding van COMPO 2822702004 COMPO  Zitruspflanzenerde 10,0 l
COMPO 2822702004 COMPO Zitruspflanzenerde 10,0 l
€ 3,05/1kg
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 7
€ 14,73
Verkoper: somnia24
Productafbeelding van COMPO 1122122004 COMPO CACTEA® Kakteenerde  5,0 l
COMPO 1122122004 COMPO CACTEA® Kakteenerde 5,0 l
€ 2,75/1l
4,8Gemiddelde beoordeling: 4,8 van 5Aantal beoordelingen: 58
€ 13,77
Verkoper: somnia24
Productafbeelding van Turfgrond, ontzuild, pH 5,5-6,5, BIOVITA, 80 liter
Turfgrond, ontzuild, pH 5,5-6,5, BIOVITA, 80 liter
€ 0,49/1l
2,0Gemiddelde beoordeling: 2,0 van 5Aantal beoordelingen: 2
€ 38,99
Gratis bezorging
Verkoper: DomoDomo
Productafbeelding van Substraat voor orchideeën, Agro, 5 liter
Substraat voor orchideeën, Agro, 5 liter
€ 7,23/1kg
€ 21,70
Gratis bezorging
Verkoper: Schnaeppchen-Schuppen
Productafbeelding van Substrat Voor Citrusvrij, Agro 10L
Substrat Voor Citrusvrij, Agro 10L
€ 7,52/1kg
€ 30,07
Gratis bezorging
Verkoper: Schnaeppchen-Schuppen
Productafbeelding van Heidebessen- En Bessenbodem Ph 4-5 Biovita 50L
Heidebessen- En Bessenbodem Ph 4-5 Biovita 50L
€ 0,50/1l
4,8Gemiddelde beoordeling: 4,8 van 5Aantal beoordelingen: 16
€ 25,04
Gratis bezorging
Verkoper: DomoDomo
Productafbeelding van Plantenspuit.
Plantenspuit.
€ 34,99/1kg
€ 34,99
Verkoper: artbook-service
Productafbeelding van Universele potgrond - GOLDBRAUN - OBRTUNI35N - 35 liter
Universele potgrond - GOLDBRAUN - OBRTUNI35N - 35 liter
€ 3,21/1kg
€ 48,10
Gratis bezorging
Verkoper: Erksononline1
Productafbeelding van Potgrond en vetplantenmix, 6 liter - Algoflash
Potgrond en vetplantenmix, 6 liter - Algoflash
€ 7,08/1l
€ 42,46
Gratis bezorging
Verkoper: Arboremedia
Productafbeelding van Potgrond Fertiligène, 6 liter
Potgrond Fertiligène, 6 liter
€ 12,64/1kg
€ 30,00
Gratis bezorging
Verkoper: Erksononline1
Productafbeelding van COMPO 1142022004 COMPO SANA® Grünpflanzenerde 5,0 l
COMPO 1142022004 COMPO SANA® Grünpflanzenerde 5,0 l
€ 8,34/1kg
4,9Gemiddelde beoordeling: 4,9 van 5Aantal beoordelingen: 27
€ 16,52
Verkoper: somnia24
Productafbeelding van Tuinaarde universeel met meststof, 10 liter
Tuinaarde universeel met meststof, 10 liter
€ 1,80/1l
4,9Gemiddelde beoordeling: 4,9 van 5Aantal beoordelingen: 22
€ 19,00
-5%
€ 18,00
15% vanaf 2 stuks
Gratis bezorging
Verkoper: DomoDomo
Productafbeelding van Zure tuinturf voor bessen, 20 liter
Zure tuinturf voor bessen, 20 liter
€ 0,80/1l
€ 16,02
15% vanaf 2 stuks
Gratis bezorging
Verkoper: DomoDomo
Productafbeelding van BIOVITA universele potgrond met OSMOVIT, 10 liter
BIOVITA universele potgrond met OSMOVIT, 10 liter
€ 1,57/1l
€ 16,72
-5%
€ 15,72
15% vanaf 2 stuks
Gratis bezorging
Verkoper: DomoDomo
Productafbeelding van Vulkastrat professionelle potgrond Pflanzsubstrat voor Hydrokultur substraat
Vulkastrat professionelle potgrond Pflanzsubstrat voor Hydrokultur substraat
€ 42.950,00/1kg
€ 42,95
Gratis bezorging
Verkoper: OasisofLife

2. Stappenplan: afvalbakombouw beplanten

Een afvalbakombouw kun je ook zonder tuinervaring begroenen. Belangrijk is dat je laag voor laag te werk gaat en het dak goed afdicht voordat je aarde en planten aanbrengt. Het volgende stappenplan laat zien hoe je dat doet.

  1. Dak voorbereiden: Controleer of het dak van je afvalbakombouw vlak en stevig is. Repareer eventuele beschadigingen en zorg ervoor dat het hout voorzien is van een waterafstotende beschermlaag.
  2. Wortelbeschermingsfolie leggen: Leg een wortelbeschermings- of vijverfolie op het dak, zodat indringend vocht het hout niet beschadigt. Zorg dat de folie aan de randen goed aansluit.
  3. Drainagelaag aanbrengen: Breng een laag hydrokorrels of grof grind van ongeveer drie centimeter dik aan op de folie. Deze laag voorkomt wateroverlast en beschermt de wortels.
  4. Vlies leggen: Leg een tuinvlies over de drainagelaag, zodat de aarde niet naar beneden doorsijpelt.
  5. Substraat vullen: Vul vijf tot acht centimeter licht dakbegroeiingssubstraat of schrale potgrond op het vlies. Voor een extensief groendak volstaat een dunne laag.
  6. Planten plaatsen: Zet de planten op voldoende afstand van elkaar en druk de aarde licht aan. Geef ze daarna voorzichtig water.
  7. Randen vastzetten: Bevestig de folieranden met latten of stenen, zodat alles stevig op zijn plaats blijft.
Tip

Geef de pas beplante afvalbakombouw in de eerste weken regelmatig water. Zodra de planten geworteld zijn, komen veel soorten zoals sedum toe met de natuurlijke neerslag.

Voor schone handen bij het tuinieren:
Productafbeelding van Handschoen, zool, maat 8, type GH-BO 8
Handschoen, zool, maat 8, type GH-BO 8
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 2
€ 13,00
Verkoper: PolisElectro
Productafbeelding van Lichte tuinhandschoenen CELLFAST, maat 8 / M, polyesterlatex
Lichte tuinhandschoenen CELLFAST, maat 8 / M, polyesterlatex
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 1
€ 8,98
Verkoper: Drogisterijplus-nl
Productafbeelding van Tuinhandschoenen, beschermende handschoenen, PERFECT SOFT werkhandschoenen, latex, maat 8
Tuinhandschoenen, beschermende handschoenen, PERFECT SOFT werkhandschoenen, latex, maat 8
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 2
€ 1,49
Verkoper: Preis-Zone
Productafbeelding van Wolf handschoen voor apparatuur, model GH-M 8
Wolf handschoen voor apparatuur, model GH-M 8
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 2
€ 29,26
Verkoper: PolisElectro
Productafbeelding van Cellfast ENERGO tuinhandschoenen - maat 9/L, conformering EN 388 (3 1 4 2)
Cellfast ENERGO tuinhandschoenen - maat 9/L, conformering EN 388 (3 1 4 2)
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 1
€ 16,46
Gratis bezorging
Verkoper: Euroelectronics
Productafbeelding van Gardena 11511-20, tuinhandschoenen, zwart, blauw, maat M, SML, materiaal: elastaan, nitril, polyester. Samenstelling: 42% polyester, 55% nitril, 3% elastaan
Gardena 11511-20, tuinhandschoenen, zwart, blauw, maat M, SML, materiaal: elastaan, nitril, polyester. Samenstelling: 42% polyester, 55% nitril, 3% elastaan
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 1
€ 17,70
-4%
€ 16,93
Verkoper: somnia24
Productafbeelding van GARDENA 11501-20 GARDENA unisex Gartenhandschuhe blau Größe 8 1 Paar
GARDENA 11501-20 GARDENA unisex Gartenhandschuhe blau Größe 8 1 Paar
€ 22,83
Gratis bezorging
Verkoper: Schnaeppchen-Schuppen
Productafbeelding van KOTARBAU® Tuinhandschoenen met kunststof klauwen om te graven
KOTARBAU® Tuinhandschoenen met kunststof klauwen om te graven
4,5Gemiddelde beoordeling: 4,5 van 5Aantal beoordelingen: 2
€ 5,39
5% Voucher
Verkoper: KOTARBAU
Productafbeelding van Arbeidshandschoen WinterWorker, maat 9. Winterhandschoen
Arbeidshandschoen WinterWorker, maat 9. Winterhandschoen
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 1
€ 22,56
-5%
€ 21,43
Verkoper: Katomix
Productafbeelding van Handschoen Flex Polyurethan9-L Skandia
Handschoen Flex Polyurethan9-L Skandia
€ 6,96
Verkoper: Warentuin
Productafbeelding van Tuinhandschoenen, type S, met latex
Tuinhandschoenen, type S, met latex
€ 11,49
Gratis bezorging
Verkoper: SuperMerchant
Productafbeelding van Tuinhandschoen Grip Extreme, maat 9
Tuinhandschoen Grip Extreme, maat 9
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 1
€ 7,35
Verkoper: Store-Germany
Productafbeelding van Tuinhandschoenen - Werkhandschoenen - Handschoenen met klauwen - Tuingereedschapshandschoenen
Tuinhandschoenen - Werkhandschoenen - Handschoenen met klauwen - Tuingereedschapshandschoenen
€ 3,45
-4%
€ 3,28
Verkoper: Katomix
Productafbeelding van HexArmor beschermhandschoen Helix 3070, maat 11
HexArmor beschermhandschoen Helix 3070, maat 11
€ 28,59
Gratis bezorging
Verkoper: kustom-kult_de
Productafbeelding van teXXor® handschoenclip
teXXor® handschoenclip
€ 110,89
Gratis bezorging
Verkoper: kustom-kult_de
Productafbeelding van Mountfield werkhandschoenen, maat 10
Mountfield werkhandschoenen, maat 10
€ 5,35
Verkoper: TisknuLevneCZ
Productafbeelding van Handschoenen C42DOJBJDO, maat 9
Handschoenen C42DOJBJDO, maat 9
€ 17,99
Gratis bezorging
Verkoper: HAPPY_GIFTERS
Productafbeelding van HexArmor beschermhandschoen Helix 3001, maat 10
HexArmor beschermhandschoen Helix 3001, maat 10
€ 42,09
Gratis bezorging
Verkoper: kustom-kult_de
Productafbeelding van ArtGarden veiligheidshandschoenen voor tuinieren, maat L
ArtGarden veiligheidshandschoenen voor tuinieren, maat L
1,5Gemiddelde beoordeling: 1,5 van 5Aantal beoordelingen: 2
€ 11,49
Gratis bezorging
Verkoper: SuperMerchant
Productafbeelding van 5 paar winterhandschoenen ThermoDry I, 1-laags, lichtblauw, maat 9. Fijne breihandschoenen
5 paar winterhandschoenen ThermoDry I, 1-laags, lichtblauw, maat 9. Fijne breihandschoenen
€ 34,44
Gratis bezorging
Verkoper: Arboremedia
Productafbeelding van Fiskars tuinhandschoenen, maat 10
Fiskars tuinhandschoenen, maat 10
€ 31,99
Gratis bezorging
Verkoper: SuperMerchant
Productafbeelding van HexArmor beschermhandschoen Helix 3000, model 60662, maat 8
HexArmor beschermhandschoen Helix 3000, model 60662, maat 8
€ 38,29
Gratis bezorging
Verkoper: kustom-kult_de
Productafbeelding van HexArmor beschermhandschoen Helix 3062, maat 7
HexArmor beschermhandschoen Helix 3062, maat 7
€ 36,59
Gratis bezorging
Verkoper: kustom-kult_de
Productafbeelding van Antislip tuinhandschoenen, 3 paar, maat 8
Antislip tuinhandschoenen, 3 paar, maat 8
€ 15,60
-18%
€ 12,67
Gratis bezorging
Verkoper: SuperMerchant

3. Extra tips

Met een paar handige trucjes haal je het beste uit je begroeide afvalbakombouw – en zorg je ervoor dat de beplanting lang mooi blijft:

  • Let op de standplaats: Kies planten die bij de standplaats passen – voor zonnige plekken zijn sedum en vetplanten geschikt, voor schaduwrijkere plekken eerder mos.
  • Weinig bemesten: Een extensief groendak heeft nauwelijks bemesting nodig. Te veel voedingsstoffen bevorderen weelderige groei, waardoor het substraat snel overbelast raakt.
  • Jaarlijks controleren: Controleer het dak eenmaal per jaar om te kijken of de folie en drainagelaag nog intact zijn en of er planten bijgeplaatst moeten worden.
  • Kies winterharde soorten: Ga voor winterharde soorten zoals sedum of huislook, zodat je de afvalbakombouw niet elk jaar opnieuw hoeft te beplanten.
  • Houd het licht: Hoe lichter het substraat en de planten, hoe minder belasting voor de constructie – kies bij aankoop speciaal dakbegroeiingssubstraat in plaats van zware tuinaarde.

4. FAQ

  • Hoe kan ik een afvalbakombouw begroenen?

    Leg eerst een beschermingsfolie op het dak, vervolgens een drainagelaag van hydrokorrels, een vlies en tot slot een licht substraat. Beplant het dak daarna met droogtebestendige soorten zoals sedum of vetplanten. Let voor gebruik altijd op de exacte specificaties van de fabrikant van de gebruikte materialen.

  • Welke planten zijn geschikt voor een afvalbakombouw?

    Bijzonder geschikt zijn ondiep wortelende, droogtebestendige soorten zoals sedum (vetkruid), sempervivum (huislook), vetplanten en tijm. Ze komen toe met weinig substraat en water en zijn doorgaans winterhard.


Op onze website gebruiken we inhoud die met behulp van kunstmatige intelligentie is gemaakt. Kaufland Marketplace GmbH aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de juistheid, actualiteit of volledigheid van de adviesteksten die op Kaufland.nl worden aangeboden. Houd altijd rekening met de officiële specificaties van de fabrikant om producten veilig en correct te gebruiken.

Foto van de redactie
Vertrouwen is goed, recherche is beter!
Sinds 2005 voorziet de redactie je van nuttige informatie over je favoriete producten. Onze experts helpen je bij de artikelkeuze en beantwoorden veelgestelde vragen.