Foto van de redactie
Vertrouwen is goed, recherche is beter!
Sinds 2005 voorziet de redactie je van nuttige informatie over je favoriete producten. Onze experts helpen je bij de artikelkeuze en beantwoorden veelgestelde vragen.

Sierafbeelding: Rode achtergrond met afbeeldingen van verschillende producten, waaronder een stoel, een fiets, een mobiele telefoon en een voetbal

Gat in muur dichten: handleiding voor gladde muren

Boorgaten, scheuren of kleine uitbrokkelplekken in de muur zijn eenvoudig te repareren. We laten zien hoe je met de juiste plamuur een gat in de muur onzichtbaar dicht.


1. Dit heb je nodig

Zorg dat je alles bij de hand hebt voordat je begint. Het goede nieuws: voor kleine reparaties heb je meestal maar een beperkte basisuitrusting nodig.

  • Plamuur (kant-en-klare plamuur of aanmaakplamuur)
  • Plamuurmes
  • Schuurpapier (korrel 120–180)
  • Klein kwastje of vochtige doek
  • Afplaktape (indien nodig)
  • Afdekvlies om af te dekken
  • Muurverf passend bij de muur
Tip

Roer plamuur uit een emmer voor gebruik even goed door, zodat de massa een gelijkmatige consistentie heeft. Kant-en-klare plamuur uit een tube kun je direct gebruiken.

Infographic met de titel "Gat in muur dichten: dit heb je nodig". Links een opsomming van de benodigde materialen: plamuur (kant-en-klare plamuur of aanmaakplamuur), plamuurmes (om aan te brengen en glad te strijken), schuurpapier (korrel 120–180), afplaktape (om de omgeving af te plakken) en muurverf (passend bij de bestaande muurkleur). Rechts een foto van een hand die met een plamuurmes een muur bepleistert.

Plamuur om gaten in de muur te vullen:
Productafbeelding van SANDROPLAST Bitumenpleister, 5 kg
SANDROPLAST Bitumenpleister, 5 kg
€ 6,99/1kg
4,5Gemiddelde beoordeling: 4,5 van 5Aantal beoordelingen: 2
€ 34,95
Verkoper: bauschnell
Productafbeelding van SANDROPLAST Bitumenpleister, 10 kg
SANDROPLAST Bitumenpleister, 10 kg
€ 6,00/1kg
4,5Gemiddelde beoordeling: 4,5 van 5Aantal beoordelingen: 2
€ 59,95
Verkoper: bauschnell
Productafbeelding van Molto Moltofill, buitenpleisterpoeder
Molto Moltofill, buitenpleisterpoeder
€ 12,95/1kg
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 2
€ 25,90
Gratis bezorging
Verkoper: everybuy_at
Productafbeelding van Busch 7590 Steenpleister
Busch 7590 Steenpleister
€ 46,31
Gratis bezorging
Verkoper: Arboremedia
Productafbeelding van Auto-K Kombispackel, 100 gram
Auto-K Kombispackel, 100 gram
€ 119,00/1kg
€ 11,90
Gratis bezorging
Verkoper: everybuy_at
Productafbeelding van Presto spuitpleister, 400 ml
Presto spuitpleister, 400 ml
€ 29,05
Gratis bezorging
Verkoper: everybuy_at
Productafbeelding van Polyesterplamuur Krafft, 1,4 kg
Polyesterplamuur Krafft, 1,4 kg
€ 18,08/1kg
€ 28,75
Verkoper: PolisElectro
Productafbeelding van Dewepro 104690
Dewepro 104690
€ 2,23/1kg
4,8Gemiddelde beoordeling: 4,8 van 5Aantal beoordelingen: 21
€ 44,50
Verkoper: MasterBau
Productafbeelding van Glasvezelspachtel, 150 ml (inclusief hardener)
Glasvezelspachtel, 150 ml (inclusief hardener)
€ 67,13/1kg
€ 22,47
-55%
€ 10,07
Verkoper: PolisElectro
Productafbeelding van Een gesmede tool 14070055
Een gesmede tool 14070055
€ 85,17/1kg
€ 22,47
-54%
€ 10,22
Verkoper: PolisElectro
Productafbeelding van Snelreinigingsprofiel clips, 100 stuks.
Snelreinigingsprofiel clips, 100 stuks.
€ 29,98/1kg
€ 14,99
Verkoper: BKTechnik24_de
Productafbeelding van Grillspatel, glad
Grillspatel, glad
€ 163,00/1kg
€ 16,30
Verkoper: Gastrojoker
Productafbeelding van Hinrichs Wandreparatiecrème (wp)
Hinrichs Wandreparatiecrème (wp)
€ 73,98/1kg
€ 42,91
Gratis bezorging
Verkoper: Arboremedia
Productafbeelding van Protecton Glasvezelspachtel 1890732. Glasvezel
Protecton Glasvezelspachtel 1890732. Glasvezel
€ 16,99
Gratis bezorging
Verkoper: Fieldyards
Productafbeelding van Prestolith Pro Multispachtel 2500g - zonder uithardermiddel
Prestolith Pro Multispachtel 2500g - zonder uithardermiddel
€ 9,16/1kg
€ 22,90
Verkoper: ZS2Radteile
Productafbeelding van Bostik 30604188, steengoed
Bostik 30604188, steengoed
€ 33,54/1kg
€ 33,54
Gratis bezorging
Verkoper: Arboremedia
Productafbeelding van Metaalreparatiekit, 150 ml. Inclusief verharder
Metaalreparatiekit, 150 ml. Inclusief verharder
€ 72,87/1kg
€ 10,93
Verkoper: PolisElectro
Productafbeelding van Polijsten na het aanbrengen van de lak
Polijsten na het aanbrengen van de lak
€ 199,33/1kg
€ 29,90
Gratis bezorging
Verkoper: Schnaeppchen-Schuppen
Productafbeelding van Presto conserveerwax, 400 ml.
Presto conserveerwax, 400 ml.
€ 6,99
Verkoper: ZS2Radteile
Productafbeelding van FD12 gevelpleister, 5 kg
FD12 gevelpleister, 5 kg
€ 4,95/1kg
€ 25,95
-3%
€ 24,95
15% vanaf 2 stuks
Gratis bezorging
Verkoper: DomoDomo
Productafbeelding van KNAUF Bouwgips en elektriciensgips, 10 kg
KNAUF Bouwgips en elektriciensgips, 10 kg
€ 0,80/1kg
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 1
€ 7,95
Verkoper: bauschnell
Productafbeelding van HPX schuurvlies, medium
HPX schuurvlies, medium
€ 122,00/1kg
€ 4,88
Verkoper: NGSStores
Productafbeelding van Prestolith Pro Fasepleister 1800g - zonder uithardermiddel
Prestolith Pro Fasepleister 1800g - zonder uithardermiddel
€ 12,72/1kg
€ 22,90
Verkoper: ZS2Radteile

2. Gat in muur dichten

Of het nu gaat om een boorgat, een scheur of een pluggat: de aanpak is bij de meeste oneffenheden in de muur hetzelfde. Met onderstaande stap-voor-staphandleiding kun je vrijwel alle kleine tot middelgrote beschadigingen herstellen.

2.1 Stap-voor-staphandleiding

Ga als volgt te werk:

  1. Ondergrond voorbereiden: Verwijder losse pleister, stof of oude verfresten rondom de beschadigde plek. Maak het oppervlak schoon met een vochtige doek of een kwastje.
  2. Plamuur aanbrengen: Breng de plamuur met het plamuurmes in de holte aan en vul het gat volledig op. Werk daarbij van buiten naar binnen.
  3. Overtollige plamuur afsteken: Strijk het oppervlak glad, zodat de plamuur gelijk loopt met de omliggende muur. Kleine oneffenheden die uitsteken kun je later wegschuren.
  4. Laten drogen: Laat de massa volgens de aanwijzingen van de fabrikant volledig drogen. Afhankelijk van het product duurt dit tussen de 30 minuten en enkele uren. Let voor gebruik altijd op de exacte instructies van de fabrikant.
  5. Schuren: Schuur de gerepareerde plek glad met schuurpapier (korrel 120–180), totdat deze vlak aansluit op de rest van de muur.
  6. Verven: Breng een passende muurverf aan om de reparatie onzichtbaar te maken. Laat ook de verf volledig drogen voordat je de plek aanraakt.
Tip

Bij grotere gaten kan het handig zijn om de plamuur in twee dunne lagen aan te brengen. Zo voorkom je scheuren die kunnen ontstaan wanneer een te dikke laag opdroogt.

Schuurpapier voor reparaties:
Productafbeelding van Schuurspongsen, 20 stuks, korrelgrootte 1200, geschikt voor nat- en droog gebruik, handschuurblokken voor hout, metaal en verf
Schuurspongsen, 20 stuks, korrelgrootte 1200, geschikt voor nat- en droog gebruik, handschuurblokken voor hout, metaal en verf
€ 43,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Schuurspongset, 18 stuks, korrelgrootte 150, afmetingen 115x125 mm, geschikt voor nat- en droog schuren
Schuurspongset, 18 stuks, korrelgrootte 150, afmetingen 115x125 mm, geschikt voor nat- en droog schuren
€ 41,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Connex Schuurpapier-set – 10-delig – Met siliciumcarbide – Waterbestendig
Connex Schuurpapier-set – 10-delig – Met siliciumcarbide – Waterbestendig
€ 14,36
Gratis bezorging
Verkoper: everybuy_at
Productafbeelding van Schuurpapier set, 15 stuks, nat en droog, 230x280 mm, korrelgrootte 1000-10000, geschikt voor auto, hout en metaal
Schuurpapier set, 15 stuks, nat en droog, 230x280 mm, korrelgrootte 1000-10000, geschikt voor auto, hout en metaal
€ 56,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Schuurspong 100 korrel, 6 stuks, geschikt voor hout, metaal, gipsplaten, zowel nat als droog schuren
Schuurspong 100 korrel, 6 stuks, geschikt voor hout, metaal, gipsplaten, zowel nat als droog schuren
€ 40,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Schuurpapier set, 60 korrelgrootte, 21 stuks, geschikt voor nat en droog gebruik, siliciumcarbide, 23 x 9 cm
Schuurpapier set, 60 korrelgrootte, 21 stuks, geschikt voor nat en droog gebruik, siliciumcarbide, 23 x 9 cm
€ 37,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Schuurspongsen, 20 stuks, nat- en droog schuurpapier, korrelgroottes 180-3000, handschuurblokken voor hout, metaal en verf
Schuurspongsen, 20 stuks, nat- en droog schuurpapier, korrelgroottes 180-3000, handschuurblokken voor hout, metaal en verf
€ 44,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Schuurpapier set, 600 korrelgrootte, 21 stuks, geschikt voor nat en droog gebruik, siliciumcarbide, 23 x 9 cm
Schuurpapier set, 600 korrelgrootte, 21 stuks, geschikt voor nat en droog gebruik, siliciumcarbide, 23 x 9 cm
€ 37,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Schuurpapier set, 10000 korrelgrootte, 14 stuks, geschikt voor nat en droog gebruik, siliciumcarbide, 23 x 9 cm
Schuurpapier set, 10000 korrelgrootte, 14 stuks, geschikt voor nat en droog gebruik, siliciumcarbide, 23 x 9 cm
€ 50,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Schuurspongset, 5 stuks, korrelgrootte 100, geschikt voor hout, metaal en wanden
Schuurspongset, 5 stuks, korrelgrootte 100, geschikt voor hout, metaal en wanden
€ 43,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Schuurspongenset, 24 stuks, korrelgrootte 120, nat- en droogschuurpapier, flexibel, geschikt voor hout, metaal en verf
Schuurspongenset, 24 stuks, korrelgrootte 120, nat- en droogschuurpapier, flexibel, geschikt voor hout, metaal en verf
€ 45,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van 50 schuurpapieren voor hout en gelakte oppervlakken, korrelgrootte K400, geschikt voor nat schuren
50 schuurpapieren voor hout en gelakte oppervlakken, korrelgrootte K400, geschikt voor nat schuren
€ 29,90
Verkoper: www-mymaw-de
Productafbeelding van Schuurpapier set, 15 stuks, nat en droog gebruik, 23 x 9,3 cm, korrelgrootte 1000-10000, siliciumcarbide
Schuurpapier set, 15 stuks, nat en droog gebruik, 23 x 9,3 cm, korrelgrootte 1000-10000, siliciumcarbide
€ 41,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Schuurpapier, nat- en droogschuurpapier, afmetingen 230x280 mm, korrelgrootte 100, 15 stuks, geschikt voor metaal, hout en auto
Schuurpapier, nat- en droogschuurpapier, afmetingen 230x280 mm, korrelgrootte 100, 15 stuks, geschikt voor metaal, hout en auto
€ 54,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Schuurpapier rol, kwartszand, droogschuurpapier, 93 mm x 5 m, korrelgrootte 60, geschikt voor hout, metaal en staal
Schuurpapier rol, kwartszand, droogschuurpapier, 93 mm x 5 m, korrelgrootte 60, geschikt voor hout, metaal en staal
€ 40,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Schuurpapier, korrelgrootte 150, afmetingen 230x280 mm, geschikt voor nat en droog gebruik, 15 stuks, voor metaal, hout en auto
Schuurpapier, korrelgrootte 150, afmetingen 230x280 mm, geschikt voor nat en droog gebruik, 15 stuks, voor metaal, hout en auto
€ 54,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Schuurspongsen, 20 stuks, nat- en droog schuurpapier, korrelgrootte 150
Schuurspongsen, 20 stuks, nat- en droog schuurpapier, korrelgrootte 150
€ 41,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Schuurpapier, korrelgrootte 80, voor nat gebruik
Schuurpapier, korrelgrootte 80, voor nat gebruik
€ 42,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Schuurpapier set, 2500 korrelgrootte, 21 stuks, geschikt voor nat en droog gebruik, siliciumcarbide, 23 x 9 cm
Schuurpapier set, 2500 korrelgrootte, 21 stuks, geschikt voor nat en droog gebruik, siliciumcarbide, 23 x 9 cm
€ 39,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Schuurpapier set, 100 korrelgrootte, 21 stuks, geschikt voor nat en droog gebruik, siliciumcarbide, 23 x 9 cm
Schuurpapier set, 100 korrelgrootte, 21 stuks, geschikt voor nat en droog gebruik, siliciumcarbide, 23 x 9 cm
€ 37,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Schuurpapier set, 180 korrelgrootte, 21 stuks, geschikt voor nat en droog gebruik, siliciumcarbide, 23 x 9 cm
Schuurpapier set, 180 korrelgrootte, 21 stuks, geschikt voor nat en droog gebruik, siliciumcarbide, 23 x 9 cm
€ 46,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Schuurpapier Klett, 150 mm, korrelgrootte 6000, geschikt voor nat en droog gebruik, 20 stuks
Schuurpapier Klett, 150 mm, korrelgrootte 6000, geschikt voor nat en droog gebruik, 20 stuks
€ 49,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Schuurpapier set, 2000 korrelgrootte, 21 stuks, geschikt voor nat en droog gebruik, siliciumcarbide, 23 x 9 cm
Schuurpapier set, 2000 korrelgrootte, 21 stuks, geschikt voor nat en droog gebruik, siliciumcarbide, 23 x 9 cm
€ 49,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion
Productafbeelding van Schuurspong, 12 stuks, korrelgrootte 220, geschikt voor nat en droog gebruik, flexibel, voor hout, metaal, wanden en verf
Schuurspong, 12 stuks, korrelgrootte 220, geschikt voor nat en droog gebruik, flexibel, voor hout, metaal, wanden en verf
€ 45,99
Gratis bezorging
Verkoper: Luxus-Kollektion

2.2 Bijzonderheden bij verschillende oneffenheden

Niet elke beschadiging is hetzelfde. We laten je zien waar je bij de meest voorkomende muurschade op moet letten:

3. Extra tips: muur herstellen

Met een paar eenvoudige trucs pak je de reparatie nog professioneler aan:

  • Vergeet de primer niet: Zuigende of poreuze plekken kun je het beste voor het plamuren kort voorzien van een primer, zodat de massa goed hecht en gelijkmatig droogt.
  • Kies de juiste plamuur: Voor kleine gaatjes volstaat kant-en-klare plamuur uit een tube. Bij diepere beschadigingen is een vullende plamuur de betere keuze – die krimpt minder bij het drogen.
  • Verwijder schuurstof: Veeg het schuurstof voor het verven grondig weg, zodat de verf gelijkmatig hecht en er geen onfraaie insluitsels ontstaan.
  • Test de kleurtoon: Meng bij oudere muren de verf zorgvuldig na of test de kleur eerst op een onopvallende plek, zodat de gerepareerde plek niet opvalt.
  • Meerdere lagen bij diepe gaten: Breng bij diepe uitbrokkelplekken de plamuur altijd laag voor laag aan en laat elke laag volledig drogen voordat je de volgende aanbrengt.

4. Veelgestelde vragen

  • Waarmee vul je grote gaten in de muur?

    Voor grote gaten is een vullende plamuur of een speciale reparatiemortel geschikt die weinig krimpt en diep in de beschadiging doordringt. Bij zeer grote uitbrokkelplekken kan het zinvol zijn om eerst een dragermateriaal zoals reparatieweefsel te gebruiken, zodat de massa beter hecht.

  • Hoe plamuur je een gat in de muur?

    Bereid de beschadigde plek voor door losse pleister te verwijderen en het oppervlak schoon te maken. Breng vervolgens plamuur aan met een plamuurmes, strijk het glad en schuur de plek na het drogen vlak. Tot slot verf je het gerepareerde oppervlak met een bijpassende muurverf.


Op onze website gebruiken we inhoud die met behulp van kunstmatige intelligentie is gemaakt. Kaufland Marketplace GmbH aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de juistheid, actualiteit of volledigheid van de adviesteksten die op Kaufland.nl worden aangeboden. Houd altijd rekening met de officiële specificaties van de fabrikant om producten veilig en correct te gebruiken.

Foto van de redactie
Vertrouwen is goed, recherche is beter!
Sinds 2005 voorziet de redactie je van nuttige informatie over je favoriete producten. Onze experts helpen je bij de artikelkeuze en beantwoorden veelgestelde vragen.