Foto van de redactie
Vertrouwen is goed, recherche is beter!
Sinds 2005 voorziet de redactie je van nuttige informatie over je favoriete producten. Onze experts helpen je bij de artikelkeuze en beantwoorden veelgestelde vragen.

Sierafbeelding: rode achtergrond met afbeeldingen van verschillende producten, waaronder een stoel, een fiets, een mobiele telefoon en een voetbal

Kruidenspiraal aanleggen en planten: de juiste kruiden en een handig stappenplan

We leggen je uit waar je op moet letten bij het aanleggen en vullen van een kruidenspiraal en vertellen welke kruiden zich in welke zone het beste thuis voelen.


1. Voorbereiding: alles voor je kruidenspiraal

Een kruidenspiraal – ook wel kruidenslak genoemd – is een spiraalvormig aangelegd bed dat op een kleine oppervlakte verschillende klimaatzones combineert. De opbouw loopt van een zonnige, droge zone bovenaan via een gematigde zone naar de vochtige plantenzone onderaan, die vaak grenst aan een klein vijvertje. Dankzij deze zone-indeling kun je mediterrane en Midden-Europese kruiden tegelijkertijd kweken, ook al hebben ze normaal gesproken heel andere eisen voor hun standplaats.

De ideale standplaats voor een kruidenspiraal is een op het zuiden gerichte, zonnige plek in de tuin, omdat de meeste kruiden van zon houden.

Belangrijke feiten: waar je bij het plannen op moet letten

  • Kies voor een zuidligging: minimaal zes uur zon per dag
  • Hoogte van je spiraal: ca. 60 tot 100 cm
  • Diameter van je spiraal: ca. 150 tot 200 cm
  • Drie zones: droog (boven), gematigd (midden), vochtig (onder)
  • Variatie: tot wel 15 verschillende kruidensoorten mogelijk

Infographic: handleiding voor het aanleggen en beplanten van een kruidenspiraal. Links is een foto te zien van een met natuursteen omrande spiraal waarin verschillende groene kruiden groeien. Rechts staan de belangrijkste feiten: een zonnige standplaats met circa 6 uur zon per dag en het gebruik van drainagemateriaal om stilstaand water te voorkomen zijn essentieel. De spiraal heeft bij voorkeur een diameter van 150 tot 200 cm en een hoogte van 60 tot 100 cm. De beplanting is verdeeld in drie zones: bovenin de droge zone groeien rozemarijn, tijm, salie, marjolein en lavendel. In het midden, de gematigde zone, staan munt, bieslook, citroenmelisse en koriander. Onderin de vochtige zone vind je daslook, dille en peterselie.

Twijfel je of je liever een kant-en-klare bouwset wilt voor je spiraalvormige kruidentuin, of dat je je kruidenspiraal liever zelf aanlegt? Hier lees je meer:

Tip

Een kruidenspiraal kun je ook op het balkon aanleggen. Gebruik daarvoor grote plantenbakken of een speciaal hoogbed en plaats het zo zonnig mogelijk. Houd bij de planning rekening met het gewicht van je kruidenspiraal en kies bij voorkeur lichte materialen zoals kunststof.

1.1 Dit heb je nodig

Voordat je begint met aanleggen, is het handig om alle materialen alvast klaar te zetten. Hier vind je alles op een rij:

  • Natuursteen, bakstenen of schanskorven voor de spiraalwanden, of een kant-en-klare set
  • Plantenzaden of kruidenplanten
  • Grind of puin voor de drainage (laag van ca. 10 cm)
  • Zand voor de droge zone
  • Potgrond voor de gematigde zone
  • Hoogbedaarde of plantengrond en mulch voor de vochtige zone
  • Tuingereedschap (schep, hark, troffel)
  • Waterpas en touw om af te meten
  • Optioneel: antiworteldoek als onkruidbescherming aan de basis

1.2 Welke kruiden plant je in een kruidenspiraal?

Niet elk kruid past in elke zone van een kruidenspiraal. De keuze hangt af van de licht-, vocht- en voedingsbehoeften van de planten. Bij het opstellen van een beplantingsplan moet je bovendien met het volgende rekening houden:

  • Mediterrane kruiden hebben een schrale, goed gedraineerde bodem en veel zon nodig.
  • Sommige kruiden, zoals munt, breiden zich agressief uit en hebben een wortelbarrière nodig.
  • Niet alle kruiden gaan goed samen als buren – sommige remmen de groei van naburige planten.

Kruiden zoals venkel kun je beter vermijden: venkel gaat slecht samen met de meeste andere kruiden en remt hun groei. Alsem werkt eveneens groeiremmend en hoort niet thuis in de kruidenspiraal.


Kruiden: beplantingsplan voor de kruidenspiraal

  • Boven: bijv. rozemarijn, tijm, salie, marjolein of lavendel
  • Midden: bijv. bieslook, citroenmelisse, munt of koriander
  • Onder: bijv. peterselie, dille of daslook
Beplantingsplan kruidenspiraal: zones, kruiden en buren
KruidenZoneGoede burenSlechte buren
RozemarijnDroge zone (boven)Tijm, salie, lavendelMunt, peterselie
TijmDroge zone (boven)Rozemarijn, salie, marjoleinMunt, koriander
SalieDroge zone (boven)Rozemarijn, tijm, lavendelMunt, basilicum
MarjoleinDroge zone (boven)Tijm, salieMunt
LavendelDroge zone (boven)Rozemarijn, tijm, salieMunt, peterselie
BieslookGematigde zone (midden)Citroenmelisse, korianderTijm, rozemarijn
CitroenmelisseGematigde zone (midden)Bieslook, korianderRozemarijn, salie
KorianderGematigde zone (midden)Bieslook, citroenmelisseVenkel, tijm
MuntGematigde zone (midden) tot vochtige zone (onder)Alleen apart (wortelbarrière!)Vrijwel alle andere kruiden
PeterselieVochtige zone (onder)Dille, daslookRozemarijn, tijm
DilleVochtige zone (onder)Peterselie, daslookKoriander, venkel
DaslookVochtige zone (onder)Peterselie, dilleSalie, rozemarijn

Wil je daslook planten? Zet deze dan bij voorkeur op een schaduwrijke plek, want het verdraagt de directe zon die normaal gesproken in de onderste zone aanwezig is niet goed.

Tip

Gebruik voor de droge zone het beste een schrale mix van zand en weinig aarde. Voor de gematigde en vochtige zone is voedingsrijke potgrond aan te raden – maar nooit te zwaar en te nat.

Kruidenzaden om te planten:
Artikelbild 1 von 'Tulpe Cabanna (5 Stück)' aus der Kategorie Tulpenzwiebeln
Tulipa Cabanna JUB, 5 bloembollen
€ 42,00/1kg
€ 8,40
Verkoper: Warentuin
Artikelbild 1 von 'Tulpen Mischung (10 Stück)' aus der Kategorie Darwin-Hybrid-Tulpen
Tulipa Darwin hybride Mix JUB, 10 bloembollen
€ 31,33/1kg
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 1
€ 9,40
Verkoper: Warentuin
Productafbeelding van Allium Species Mix JUB, 25 bloembollen
Allium Species Mix JUB, 25 bloembollen
€ 7,90
Verkoper: Warentuin
Artikelbild 1 von 'Tulpe Honky Tonk (10 Stück)' aus der Kategorie Tulpenzwiebeln
Tulipa Honky Tonk JUB, 10 bloembollen
€ 69,00/1kg
€ 6,90
Verkoper: Warentuin
Productafbeelding van Tulipa Finola JUB, 7 bloembollen
Tulipa Finola JUB, 7 bloembollen
€ 47,00/1kg
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 1
€ 9,40
Verkoper: Warentuin
Artikelbild 1 von 'Zierlauch nigrum (5 Stück)' aus der Kategorie Zierlauchzwiebeln / Allium
Allium nigrum JUB, 5 bloembollen
€ 7,90
Verkoper: Warentuin
Artikelbild 1 von 'Tulpe Miss Elegance (7 Stück)' aus der Kategorie Triumph-Tulpen
Tulipa Miss Elegance JUB, 7 bloembollen
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 1
€ 9,40
Verkoper: Warentuin
Productafbeelding van Tulipa Purple Prince JUB, 10 bloembollen
Tulipa Purple Prince JUB, 10 bloembollen
€ 31,33/1kg
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 1
€ 9,40
Verkoper: Warentuin
Productafbeelding van Muscari White magic JUB, 15 bloembollen
Muscari White magic JUB, 15 bloembollen
€ 79,00/1kg
€ 7,90
Verkoper: Warentuin
Artikelbild 1 von 'Tulpe Marie Jo (7 Stück)' aus der Kategorie Gefüllte Tulpen
Tulipa Marie Jo JUB, 7 bloembollen
€ 42,00/1kg
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 1
€ 8,40
Verkoper: Warentuin
Productafbeelding van Tulipa Salmon Impression JUB, 10 bloembollen
Tulipa Salmon Impression JUB, 10 bloembollen
€ 31,33/1kg
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 1
€ 9,40
Verkoper: Warentuin
Productafbeelding van Onbemerkte kanariezaad
Onbemerkte kanariezaad
€ 3,34/1kg
€ 67,50
Verkoper: PartyKadoshop
Productafbeelding van Een pot basilicum
Een pot basilicum
€ 600,65/1kg
4,4Gemiddelde beoordeling: 4,4 van 5Aantal beoordelingen: 7
€ 27,63
Gratis bezorging
Verkoper: Schnaeppchen-Schuppen
Productafbeelding van Utopia Snoepzaad
Utopia Snoepzaad
€ 59,47/1kg
€ 16,95
Verkoper: PartyKadoshop
Productafbeelding van SAFLAX -  - Krulpeterselie - 800 zaden - Petroselinum crispum
SAFLAX - - Krulpeterselie - 800 zaden - Petroselinum crispum
€ 495,00/1kg
€ 10,30
-51%
€ 4,95
Verkoper: artbook-service
Productafbeelding van SAFLAX -  - Kerselei - 800 zaden - Anthriscus cerefolium
SAFLAX - - Kerselei - 800 zaden - Anthriscus cerefolium
€ 495,00/1kg
€ 4,95
Verkoper: artbook-service
Productafbeelding van Lavasamen - Ongeveer 1 gram | VT_2954
Lavasamen - Ongeveer 1 gram | VT_2954
€ 1.200,00/1kg
€ 6,00
5% vanaf 2 stuks
Gratis bezorging
Verkoper: arborix_online_gartencenter
Productafbeelding van Borretschzaad - Ongeveer 1 gram | VT_2936
Borretschzaad - Ongeveer 1 gram | VT_2936
€ 1.200,00/1kg
€ 6,00
5% vanaf 2 stuks
Gratis bezorging
Verkoper: arborix_online_gartencenter
Productafbeelding van De Vries parkiet
De Vries parkiet
€ 2,75/1kg
€ 55,50
Verkoper: PartyKadoshop
Productafbeelding van SAFLAX -  - Karwijzaad - 800 zaden - Carum carvi
SAFLAX - - Karwijzaad - 800 zaden - Carum carvi
€ 495,00/1kg
€ 10,30
-51%
€ 4,95
Verkoper: artbook-service
Productafbeelding van SAFLAX -  - Levisticium - 100 zaden - Levisticum officinale
SAFLAX - - Levisticium - 100 zaden - Levisticum officinale
€ 495,00/1kg
€ 10,30
-51%
€ 4,95
Verkoper: artbook-service
Productafbeelding van Dierendrogist: Wondpoeder voor honden en katten
Dierendrogist: Wondpoeder voor honden en katten
€ 356,43/1kg
€ 24,95
Verkoper: PartyKadoshop
Productafbeelding van RotterZwam kweekset - Kweek uw eigen oesterzwammen
RotterZwam kweekset - Kweek uw eigen oesterzwammen
€ 15,40
Verkoper: Warentuin
Productafbeelding van Kasper Faunafood Legkorrel
Kasper Faunafood Legkorrel
€ 1,88/1kg
€ 37,95
Verkoper: PartyKadoshop
Productafbeelding van Patio Groenten, Dille, Nanozaden, Buzzy
Patio Groenten, Dille, Nanozaden, Buzzy
€ 1.028,33/1kg
€ 9,40
-34%
€ 6,17
5% vanaf 2 stuks
Gratis bezorging
Verkoper: arborix_online_gartencenter
Productafbeelding van Lavendelzaad - Ca. 0,75 gram | VT_2955
Lavendelzaad - Ca. 0,75 gram | VT_2955
€ 1.200,00/1kg
€ 6,00
5% vanaf 2 stuks
Gratis bezorging
Verkoper: arborix_online_gartencenter

2. Kruidenspiraal planten en vullen: stap-voor-staphandleiding

Met de juiste voorbereiding lukt het aanleggen van je kruidenspiraal ook zonder ervaring. Reken op een halve tot hele dag werk.

  1. Standplaats markeren: zet het middelpunt van de spiraal uit en markeer de buitenomtrek met een touw (diameter: 150 tot 200 cm). Kies een zonnige plek met minimaal zes uur directe zon per dag.
  2. Bodem voorbereiden: graaf de bovengrond in het gemarkeerde gebied af (ca. 20 cm diep). Leg eventueel een laag antiworteldoek om onkruid te voorkomen.
  3. Drainage aanbrengen: vul de kuil met een laag grind of puin van ca. 10 cm als drainage. Dit voorkomt stilstaand water en beschermt de wortels. Goede drainage is vooral voor mediterrane kruiden in de droge zone onmisbaar.
  4. Spiraalwand opbouwen: begin aan de buitenkant en leg de stenen spiraalvormig neer, zodat ze naar binnen en omhoog oplopen. Controleer regelmatig met de waterpas. De spiraal moet op het hoogste punt (binnenin) 60 tot 100 cm hoog zijn.
  5. Zones vullen: vul de zones met de juiste grond: onderin de vochtige zone voedingsrijke aarde, in het midden een mengsel van tuinaarde en compost, en bovenin de droge zone zanderige, schrale aarde.
  6. Kruiden planten: plant de kruiden van onder naar boven. Druk elke plant goed aan en geef ze daarna flink water.
  7. Water geven: geef de vers beplante spiraal flink water en houd de eerste weken in de gaten of de verschillende zones snel uitdrogen – giet in dat geval bij.
Tip

Het beste moment om een kruidenspiraal aan te leggen en te beplanten is het voorjaar, tussen maart en mei. Dan hebben de kruiden genoeg tijd om aan te slaan voor de winter.

Plantengrond voor je kruidentuin:
Productafbeelding van BIOVITA ROSENERDE 20 liter
BIOVITA ROSENERDE 20 liter
€ 0,76/1l
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 2
€ 15,17
Gratis bezorging
Verkoper: SuperMerchant
Productafbeelding van Substraat voor orchideeën, Agro, 5 liter
Substraat voor orchideeën, Agro, 5 liter
€ 7,23/1kg
€ 21,70
Gratis bezorging
Verkoper: Schnaeppchen-Schuppen
Productafbeelding van Universele potgrond - GOLDBRAUN - OBRTUNI35N - 35 liter
Universele potgrond - GOLDBRAUN - OBRTUNI35N - 35 liter
€ 3,21/1kg
€ 48,10
Gratis bezorging
Verkoper: Erksononline1
Productafbeelding van Potgrond OR BRUN OBRTPLAN35N 35 liter
Potgrond OR BRUN OBRTPLAN35N 35 liter
€ 2,29/1l
€ 79,98
Gratis bezorging
Verkoper: Shopyourproduct
Productafbeelding van Kokospers, 70 liter
Kokospers, 70 liter
€ 10,70/1kg
€ 53,51
Verkoper: Green_Country
Productafbeelding van BIOVITA Geraniënaarde, 50 liter
BIOVITA Geraniënaarde, 50 liter
€ 0,52/1l
4,8Gemiddelde beoordeling: 4,8 van 5Aantal beoordelingen: 8
€ 26,05
Gratis bezorging
Verkoper: DomoDomo
Productafbeelding van BIOVITA universele potgrond met OSMOVIT, 10 liter
BIOVITA universele potgrond met OSMOVIT, 10 liter
€ 1,57/1l
€ 16,72
-5%
€ 15,72
15% vanaf 2 stuks
Gratis bezorging
Verkoper: DomoDomo
Productafbeelding van PRIMAFLORA Tuinieringssubstraat, 10 liter
PRIMAFLORA Tuinieringssubstraat, 10 liter
€ 2,35/1l
€ 23,54
Gratis bezorging
Verkoper: Schnaeppchen-Schuppen
Productafbeelding van BIOVITA Universele potgrond met Osmovit, 20 liter
BIOVITA Universele potgrond met Osmovit, 20 liter
€ 0,76/1l
€ 15,15
Gratis bezorging
Verkoper: SuperMerchant
Productafbeelding van Potgrond Fertiligène, 6 liter
Potgrond Fertiligène, 6 liter
€ 12,64/1kg
€ 30,00
Gratis bezorging
Verkoper: Erksononline1
Productafbeelding van Orchideeënmix, substraat, 5 liter
Orchideeënmix, substraat, 5 liter
€ 2,70/1l
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 6
€ 13,51
Gratis bezorging
Verkoper: SuperMerchant
Productafbeelding van Orchideeënmix met potset, 0,65 liter
Orchideeënmix met potset, 0,65 liter
€ 20,75/1l
4,5Gemiddelde beoordeling: 4,5 van 5Aantal beoordelingen: 4
€ 13,49
Gratis bezorging
Verkoper: SuperMerchant
Productafbeelding van COMPO 1122122004 COMPO CACTEA® Kakteenerde  5,0 l
COMPO 1122122004 COMPO CACTEA® Kakteenerde 5,0 l
€ 2,75/1l
4,8Gemiddelde beoordeling: 4,8 van 5Aantal beoordelingen: 58
€ 13,77
Verkoper: somnia24
Productafbeelding van Universele potgrond met meststof, 5 liter
Universele potgrond met meststof, 5 liter
€ 2,70/1l
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 2
€ 13,49
Gratis bezorging
Verkoper: SuperMerchant
Productafbeelding van Rašelina, 10 liter, AGRO
Rašelina, 10 liter, AGRO
€ 0,62/1kg
€ 4,62
Verkoper: EFIGlobalStoreDE
Productafbeelding van Potgrond en vetplantenmix, 6 liter - Algoflash
Potgrond en vetplantenmix, 6 liter - Algoflash
€ 6,29/1l
€ 37,73
Gratis bezorging
Verkoper: Arboremedia
Productafbeelding van Bodemsubstraat voor Yucca- en Drakenbloempalmen, 5 liter
Bodemsubstraat voor Yucca- en Drakenbloempalmen, 5 liter
€ 2,79/1l
4,8Gemiddelde beoordeling: 4,8 van 5Aantal beoordelingen: 49
€ 14,97
-6%
€ 13,97
15% vanaf 2 stuks
Gratis bezorging
Verkoper: DomoDomo
Productafbeelding van COMPO 11224  Universele potgrond, turfvrij, 7,5 liter
COMPO 11224 Universele potgrond, turfvrij, 7,5 liter
€ 4,98/1kg
4,8Gemiddelde beoordeling: 4,8 van 5Aantal beoordelingen: 13
€ 18,21
Verkoper: somnia24
Productafbeelding van Potgrond Algoflash TBONZ6 voor bonsai, 6 liter
Potgrond Algoflash TBONZ6 voor bonsai, 6 liter
€ 5,37/1l
€ 32,20
Gratis bezorging
Verkoper: Erksononline1
Productafbeelding van COMPO 2822702004 COMPO  Zitruspflanzenerde 10,0 l
COMPO 2822702004 COMPO Zitruspflanzenerde 10,0 l
€ 3,05/1kg
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 7
€ 14,73
Verkoper: somnia24
Productafbeelding van Vulkastrat professionelle potgrond Pflanzsubstrat voor Hydrokultur substraat
Vulkastrat professionelle potgrond Pflanzsubstrat voor Hydrokultur substraat
€ 42.950,00/1kg
€ 42,95
Gratis bezorging
Verkoper: OasisofLife
Productafbeelding van Keramzit drainagekorrels voor tuinieren, 1 liter, 4-10 mm
Keramzit drainagekorrels voor tuinieren, 1 liter, 4-10 mm
€ 13,07/1l
5,0Gemiddelde beoordeling: 5,0 van 5Aantal beoordelingen: 1
€ 13,07
15% vanaf 2 stuks
Gratis bezorging
Verkoper: DomoDomo
Productafbeelding van Heidebessen- En Bessenbodem Ph 4-5 Biovita 50L
Heidebessen- En Bessenbodem Ph 4-5 Biovita 50L
€ 0,50/1l
4,8Gemiddelde beoordeling: 4,8 van 5Aantal beoordelingen: 16
€ 25,04
Gratis bezorging
Verkoper: DomoDomo
Productafbeelding van Tuinaarde universeel met meststof, 10 liter
Tuinaarde universeel met meststof, 10 liter
€ 1,80/1l
4,9Gemiddelde beoordeling: 4,9 van 5Aantal beoordelingen: 22
€ 19,00
-5%
€ 18,00
15% vanaf 2 stuks
Gratis bezorging
Verkoper: DomoDomo
Productafbeelding van Tuinpotgrond universeel voor bloemen, 35 liter
Tuinpotgrond universeel voor bloemen, 35 liter
€ 0,57/1l
€ 21,81
-8%
€ 20,03
Gratis bezorging
Verkoper: DomoDomo
Productafbeelding van Hydrokörner 8-16mm 5 Literfüllmaterial voor bloempotten natürliches Aussehen
Hydrokörner 8-16mm 5 Literfüllmaterial voor bloempotten natürliches Aussehen
€ 40.950,00/1kg
€ 40,95
Gratis bezorging
Verkoper: OasisofLife

3. Veelgestelde vragen

  • Wat plant je in een kruidenspiraal?

    In een kruidenspiraal plant je kruiden die passen bij de drie zones. In de zonnige, droge zone bovenaan gedijen mediterrane kruiden zoals rozemarijn, tijm, salie en lavendel. In de gematigde middenzone voelen bieslook, citroenmelisse en koriander zich op hun plek. Aan de vochtige voet van de spiraal groeien peterselie, dille en daslook bijzonder goed.

  • Welke kruiden mogen niet naast elkaar staan?

    Munt moet vanwege zijn sterk woekerende wortels alleen met een wortelbarrière of helemaal apart geplant worden. Venkel gaat samen met vrijwel geen enkel ander kruid en remt de groei van zijn buren. Ook alsem is een slechte buur voor de meeste keukenkruiden.

  • Welke kruiden passen samen in een kruidenspiraal?

    Rozemarijn, tijm, salie, marjolein en lavendel gaan in de droge zone goed samen. Bieslook, citroenmelisse en koriander verdragen elkaar prima in de gematigde zone. Peterselie, dille en daslook zijn goede buren in de vochtige zone aan de voet van de spiraal.

Op onze website gebruiken we inhoud die met behulp van kunstmatige intelligentie is gemaakt. Kaufland Marketplace GmbH aanvaardt geen aansprakelijkheid voor de juistheid, actualiteit of volledigheid van de adviesteksten die op Kaufland.nl worden aangeboden. Houd altijd rekening met de officiële specificaties van de fabrikant om producten veilig en correct te gebruiken.

Foto van de redactie
Vertrouwen is goed, recherche is beter!
Sinds 2005 voorziet de redactie je van nuttige informatie over je favoriete producten. Onze experts helpen je bij de artikelkeuze en beantwoorden veelgestelde vragen.